Február 22.: az Áldozatok Világnapja
1990. február 22-én tette közzé az Európa Tanács a bűncselekmények áldozatainak chartáját, ez a nap azóta is számos országban – 1993. óta Magyarországon is - az áldozatok napja. A rendőrség bűnmegelőzési szakemberei éppen ezért minden év februárjában kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy felhívják a lakosság figyelmét a bűncselekmények áldozataira.
A bűncselekmény áldozata: a bűncselekmény sértettje, illetve olyan személy, aki bizonyíthatóan a bűncselekmény közvetlen következtében szenvedett sérelmet.
Az áldozatsegítés célja: a bűncselekmények miatt anyagi, fizikai, pszichikai vagy jogsérelmet szenvedett személyek, azok közvetlen hozzátartozói megfelelő segítséget kapjanak problémáik megoldásához, jogaik érvényesítéséhez.
Kik és milyen segítséget nyújtanak a bűncselekmények áldozatai számára?
A RENDŐRSÉG ÁLDOZATVÉDELMI FELADATAI:
- Felvilágosítás az áldozatsegítő szolgáltatásokról
- Az áldozatok személyiségi, adatvédelmi, büntetőeljárási jogainak érvényesítésében való segítségnyújtás
- Az eljárás különböző szakaszaiban való tájékoztatás
- Segítő szervezetek irányába történő közvetítés
- Az ismételt áldozattá válás kockázatának csökkentése
A Komárom – Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályán dolgozó áldozatvédelmi referens elérhetőségei:
Galambos Gréta r. zls.
2800. Tatabánya, Komáromi u. 2.
Telefonszám: 34/517-755
Gyermek az áldozat?
A főkapitányságon 2005. óta működik a gyermekmeghallgató szoba. A bűncselekmények nagy traumát okoznak egy gyermek életében, akár sértettei, akár tanúi azoknak. A meghallgató szoba módot ad arra, hogy barátságos légkörben hallgassák meg a gyermeket az adott ügyben. A meghallgatást DVD felvevővel lehet rögzíteni. A felvétel a büntetőeljárás későbbi szakaszaiban helyettesíti a gyermek vallomását, így elkerülhető a másodlagos áldozattá válás a gyermek esetében.
KOMÁROM – ESZTERGOM MEGYEI KORMÁNYHIVATAL IGAZSÁGÜGYI SZOLGÁLAT ÁLDOZATSEGÍTŐ OSZTÁLYÁNAK SZOLGÁLTATÁSAI:
· Érdekérvényesítés elősegítése: Amennyiben az ügyfél szükségletei igénylik, érdekérvényesítés elősegítése keretei között áldozati státuszát hatósági bizonyítvánnyal igazolják, melyet okmányai pótlása során, költségmentességi kérelem előterjesztése során használhat fel.
- Szakjogászi segítségnyújtás: a bűncselekménnyel okozott kár, illetve a bűncselekménnyel összefüggésben keletkezett jog- vagy érdeksérelem elhárításához szükséges szakjogászi tanácsadás vagy beadvány szerkesztése.
- Azonnali pénzügyi segély: lakhatással, ruházkodással, élelmezéssel, utazással kapcsolatos, továbbá gyógyászati és kegyeleti jellegű kiadások fedezésére szolgáló egyösszegű támogatás. A támogatást a bűncselekmény elkövetésétől számított 5 napon belül kell igényelni.
· Állami kárenyhítés: szándékos, személy elleni erőszakosbűncselekmények sértettjeinek, és ezek (egy háztartásban élő) egyenes ági hozzátartozóinak, házastársainak, eltartottjainak jár.
A Komárom – Esztergom Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Szolgálat Áldozatsegítő Osztályának elérhetőségei:
Cím: 2800 Tatabánya, Népház u. 12.
Telefon: 34/512-790, Fax: 34/512-791
Osztályvezető: Dr. Gulyás Renáta
E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát." data-cke-saved-' + path + '\'' + prefix + ':' + addy7925 + '\'>'+addy_text7925+'<\/a>'; //-->
Ügyfélfogadás: hétfőn és csütörtökön 9-13 óráig,
kedden 13-16 óráig, szerdán 13-18 óráig
Nyitva tartás: hétfőn, kedden, csütörtökön 8-16 óráig,
szerdán 8-18 óráig, pénteken 8-14 óráig
A Szolgálat kihelyezett ügyfélfogadást tart minden hónap második péntekjén 9 és 12 óra között Esztergomban, az Igazságügyi Szolgálat területi irodájában (2500 Esztergom, Kossuth Lajos u. 13. ¼.)
Komárom – Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság
Bűnmegelőzési Osztály